Terapie
své klienty vedu skrze tělo. Vystudovala jsem na tělo orientovanou psychoterapii a věřím v tuto cestu léčení. Většina toho, co se s námi děje, je způsobena mocnou silou myšlenek, či působením osobního a kolektivního nevědomí. Nefunkční myšlenkové vzorce a postoje však bohužel nezměníme pouze na kognitivní, vědomé úrovni.
Tělo je mnohem moudřejší než jeho jedna část - frontální kortex a hlubší změny se dějí pod ním, tedy sub-kortikálně. Na úrovni emoční, na úrovni tělesné, na úrovni nervového systému, na úrovni buněčné.
Ano, někdy jdeme až do buněčné úrovně....záleží na vnímavosti klienta.
Začínám vždy tam, kam dosáhne vnímavost klienta/klientky, a co je pro ni/něj bezpečné. Pokud je vítáno, používám ve své práci i dotek ve formě bodyworku a vedu klienta tímto způsobem.
Mezi mnou a klientem se postupně tvoří pole, ve kterém je klíčová moje míra pozornosti a bytí spolu. Hluboká přítomnost věci mění.
Tento druh umění považuji za životní výzvu i své poslání, které praktikuji, pozoruji a posouvám. Klienti mě to učí, a také je mi velmi nápomocna znalost čtení pohybu (Labanova pohybová analýza), principy v Hakomi metodě a v Autentickém pohybu, kde je kladen důraz na umění vyjadřovat pociťovaný pocit.
U klientů tedy nediagnostikuji patologie a příčiny, ani jim nedávám definované odpovědi a návody. V procesu, který s klienty vedu, přicházejí somatické odpovědi, které se pak propisují do života.
Součástí terapie je vždy rozhovor - před a po neverbálním procesu. Učíme se věci pojmenovávat, což je zásadní pro to, aby došlo k integraci tělesné a mentální roviny. Mým zájmem je v člověku probouzet intuici, pokoru a přijetí toho, že nemůžeme mít vše pod kontrolou.
Terapii vedu pozvánkami a jsem někdy svědkem, někdy společně tančíme, pohybujeme se, využíváme hlas, a někdy je dotek klíčovým elementem.
Skupinové terapie
Skupinová terapeutická setkání v počtu 4-8 účastníků nabízím ve formě Autentického pohybu. Je to netypická forma všímavosti (Mindfulness)v pohybu, ve které se propojuje umění, rituál, mystika, poezie a principy "non-judgmentu" a "vstřícné laskavosti". Tato praxe je využívána jak v klinické psychoterapii, v duchovní praxi, tak v umění.